Bolang seni tobora yaxshiroq eshita boshlayapti. Unga sening ovozingga, otasining va yaqinlaringning so‘zlariga o‘rganishga imkon ber. Uning bilan gaplashishni, uni qanchalik yaxshi ko‘rishingni aytishni unutma. Muloqot jarayonida bolangning eshitish apparatidagi suyakchalar qotib boradi.
RIVOJLANISHGA AKSENT:
suyak to‘qimalari, o‘pka, eshitish organlari.
ZARUR VITAMINLAR VA MIKROELEMENTLAR:
kalsiy, vitamin D, temir, fosfor, rux, ftor.
- Bolaning rivojlanishi
- Bolaning xulqi va ko‘nikmalari
- Bolaning rivojlanishi uchun vitaminlar va minerallar
Sening bolang tug‘ilgandan keyingi ko‘rinishiga deyarli o‘xshaydi. Uning qo‘l-oyoqlari mutanosib holga kelgan. Ko‘zlari, lablari shakllangan. U asta-sekin vazn yig‘ishni boshlaydi, tanasini qoplagan mayda tuklar esa qorayishi mumkin2. O‘pkasi rivojlanishda davom etmoqda, xususan undagi qon tomirlari ham. Bolaning eshitish qobiliyati yaxshilanmoqda. Buning sababi — quloq suyakchalari qotib, tovush tebranishlarini ichki quloqqa yaxshiroq uzata boshlashidadir.
Bolaning xulqi va ko‘nikmalari
23-haftada bolang juda faol tepadi: u qo‘l va oyoqlari bilan boshqarilgan harakatlarni o‘rganmoqda. Hali tanasi nisbatan kichik va atrofida ko‘p homila suyuqligi borligi sababli, uning holati tez-tez o‘zgarishi mumkin. Hozir u ko‘pincha boshi yuqorida, oyoqlari pastga qaragan holatda joylashadi.
Bolaning rivojlanishi uchun vitaminlar va minerallar
Bolang tug‘ilguniga qadar barcha zarur moddalarni plasenta orqali sendan oladi. Shu sababli, kerakli vitamin va mikroelementlar iste’moliga alohida e’tibor berish juda muhimdir.
Masalan, selen (Se) yod almashinuvida muhim rol o‘ynaydi. Bu esa qalqonsimon bez salomatligiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi3.
Kalsiy (Ca) skelet, tishlar, asab tizimi va yurakning to‘g‘ri shakllanishiga yordam beradi3. Suyaklarning rivojlanishi fosfor va vitamin D bilan ham bog‘liq bo‘lganligi sababli, bu moddalarning yetarli miqdorda qabul qilinishi juda muhim. Suyaklar salomatligi uchun magniy, ftor va rux ham kerak: masalan, ularning suyak zichligiga ta’siri bor4.
Temir (Fe) gemoglobin hosil bo‘lishi va qon yaratilishiga zarur5. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti har kuni kamida 30–60 mg temir iste’mol qilishni tavsiya qiladi6. Tavsiya etilgan dozaga tug‘ruqdan keyingi uch oy davomida ham amal qilish lozim7.
- Pregnancy week 23, American Pregnancy Association. americanpregnancy.org (Murojaat sanasi — 30.08.2019).
- Embryology education and research website. Fetal Development. embryology.med.unsw.edu.au (Murojaat sanasi — 30.08.2019).
- Matalygina O.A. Homilador va emizikli ayollarning ovqatlanishi. Yechildigan va yechilmagan muammolar // Zamonaviy pediatriya masalalari, 2008. №5. B. 58–70.
- Palacios, C. (2006). Suyak salomatligida ozuqa moddalari roli, A dan Z gacha. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 46(8), 621–628.
- Bolalar ovqatlanishini optimallashtirish milliy dasturi. Rossiya Federatsiyasi / Pediatrlar ittifoqi va boshqalar. 2-nashr, tuzatish va qo‘shimchalar bilan. Moskva: PediatrЪ, 2016. — 36 b.
- Homiladorlik davrida temir va foliy kislotasi qo‘shimchalari. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti. who.int (Murojaat sanasi — 30.08.2019).
- Hanson M. A. va boshqalar. Xalqaro akusherlik va ginekologiya federatsiyasi (FIGO) tavsiyalari: o‘smirlar, homiladorlikka tayyorgarlik davri va ona ovqatlanishi: “Avval ovqatlanishni o‘ylang” // Int J Gynaecol Obstet. 2015 Oct;131 Suppl 4:S213–53.

Твой ребёнок на 23-й неделе
Малыш всё лучше и лучше слышит тебя. Дай ему привыкнуть к твоему голосу, словам папы и близких. Не забывай рассказывать о том, как ты его любишь. Начинаются процессы затвердевания косточек в слуховом аппарате малыша.
костной ткани, лёгких, органов слуха.
кальций, витамин D, железо, фосфор, цинк, фтор.
Твой малыш выглядит почти так же, каким он будет при появлении на свет. Его конечности пропорциональны. Уже сформировались глазагубы. Он начинает постепенно набирать вес, а волоски, покрывающие его тело, могут потемнеть2. Продолжают развиваться лёгкие, в том числе кровеносные сосуды в них. Улучшается слух малыша. Это происходит благодаря тому, что слуховые косточки, передающие колебания барабанной перепонки во внутреннее ухо, начинают затвердевать.
На 23-й неделе твой малыш активно толкается: он учится совершать контролируемые движения ручками и ножками. Положение ребёнка может часто меняться из-за большого количества околоплодных вод и всё ещё относительно малых размеров его тела. Сейчас он всё чаще располагается головой вверх, а ногами — вниз.
До момента своего рождения малыш получает различные вещества от тебя через плаценту. Поэтому особенно важно следить за употреблением необходимых витаминов и микроэлементов.
Так, селен (Se) играет важную роль в обмене йода. А значит, положительно влияет на здоровье щитовидной железы3.
Кальций (Ca) способствует правильному формированию скелета, зубов, нервной системы и сердца3. Учитывая, что кости формируются ещё и благодаря фосфору и витамину D, важно обеспечить поступление в организм этих витаминов и микроэлементов. Для здоровья костей также необходимы магнийфтор и цинк: от них зависит, например, их плотность4.
Железо (Fe) необходимо для образования гемоглобина и обеспечения кроветворения5. Всемирная организация здравоохранения рекомендует ежедневно употреблять не менее 30–60 мг железа6. Рекомендуемые дозировки следует соблюдать и в течение трёх месяцев после родов7.
1. Pregnancy week 23, American Pregnancy Association. americanpregnancy.org (Дата обращения — 30.08.2019).
2. Embryology education and research website. Fetal Development. embryology.med.unsw.edu.au (Дата обращения — 30.08.2019).
3. Маталыгина О.А. Питание беременных и кормящих женщин. Решенные и нерешенные проблемы // Вопросы современной педиатрии, 2008. №5. С. 58-70.
4. Palacios, C. (2006). The Role of Nutrients in Bone Health, from A to Z. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 46(8), 621–628.
5. Национальная программа оптимизации питания детей в возрасте от 1 года до 3 лет в Российской Н35 Федерации / Союз педиатров России [и др.]. 2-е изд., испр. и доп. — М.: ПедиатрЪ, 2016. — 36 с.
6. Ежедневные добавки железа и фолиевой кислоты во время беременности. ВОЗ. who.int (Дата обращения — 30.08.2019)