Homiladorlikning ikkinchi trimestri yakunlanmoqda, bola allaqachon boshini pastga qaratib, ko‘pincha bolalar tug‘iladigan holatni egallashi mumkin. Ushbu haftadan so‘ng seni yakuniy — uchinchi trimestr kutmoqda, bu davrda tug‘ruqqa faol tayyorgarlik boshlanadi.
AKTSENT RIVOJLANISHDA:
ko‘z to‘r pardasi (setchatka), o‘pkalar.
ZARUR VITAMIN VA MIKROELEMENTLAR:
omega-3 polinenasiya yog‘ kislotalari, selen, temir, magniy.
- Bolaning rivojlanishi
- Bolaning harakatlari va ko‘nikmalari
- Bolaning rivoji uchun vitaminlar va minerallar
27-haftada yorug‘likni qabul qiluvchi ko‘z to‘r pardasi shakllanishda davom etadi. Boshining kattaligi va og‘irligi tufayli bola oyoqlari yuqoriga qaratilgan holda aylanib qolishi mumkin — bu tug‘ilish paytida eng ko‘p uchraydigan holatdir.
Kichkintoyning deyarli barcha organ va tizimlari shakllangan, o‘pkalar ham deyarli nafas olish uchun tayyor, ammo havo bilan to‘qnashishga to‘liq tayyor bo‘lishi uchun yana vaqt kerak. U mustaqil nafas olishga tayyorlanib, nafasga o‘xshash harakatlarni bajaradi va mushaklarini mashq qiladi.
Bola oz miqdorda mniotic suyuqlikni yutishi mumkin. Aynan hozir uning o‘ziga xos modda almashinuvi turi va faqat o‘ziga tegishli bo‘lgan boshqa xususiyatlari shakllanmoqda: tana tuzilishi, ovqatni o‘zlashtirish qobiliyati, infeksiyalarga qarshilik va stressga javob kabi.
Bolaning harakatlari va ko‘nikmalari
Bola qanchalik faol ekan, to‘g‘rimi? Bunga sabab — u endi yaxshi eshitadi, yorug‘lik va soya farqlarini, tashqaridan kelayotgan tovushlarni ajrata oladi. Albatta, bunga javoban u harakat bilan munosabat bildiradi. Atrofda ovozlar, ko‘cha shovqini, musiqa va yana ko‘p narsalar bor. Shuningdek, u tez-tez bosh barmog‘ini so‘radi — bu harakatlar uni tinchlantiradi va yuz mushaklarini mustahkamlaydi2.
Bolaning rivoji uchun vitaminlar va minerallar
Bola tug‘ilish paytigacha kerakli moddalarni sendan yo‘ldosh orqali oladi. Shuning uchun zarur vitamin va mikroelementlar yetarli bo‘lishi ayniqsa muhim.
Selen yod almashinuvida muhim rol o‘ynaydi, demak, qalqonsimon bez salomatligiga yordam beradi3.
Temir gemoglobin ishlab chiqarish va qon yaratilish funksiyasi uchun zarur⁴. Kuniga 30–60 mg temir iste’mol qilish tavsiya etiladi5. Magniy yurak va mushaklar faoliyatini ta’minlaydi, endokrin tizim ishida va nerv impulslarini uzatishda ishtirok etadi, senga tinch bo‘lishga yordam beradi6.
Bundan tashqari, omega-3 polinenasiya yog‘ kislotalarining yetarli miqdorda qabul qilinishini ta’minlash lozim. Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, homiladorlik va emizish vaqtida yetarli miqdorda omega-3 olgan ayollarning bolalari ko‘rish o‘tkirligi va kognitiv funksiyalar — xotira, intellekt, nutq va boshqalarda yaxshiroq natijalarga ega bo‘lgan7.
- americanpregnancy.org.
- webmd.com.
- Matalygina O.A. Homilador va emizikli ayollar ovqatlanishi // Zamonaviy pediatriya masalalari, 2008.
- 1 yoshdan 3 yoshgacha bo‘lgan bolalar ovqatlanishini optimallashtirish bo‘yicha milliy dastur, 2016.
- who.int.
- Khayat S. va boshqalar. Homiladorlik va laktatsiyada minerallar: sharh, 2017.
- Koletzko B. va boshqalar. Omega yog‘ kislotalarining homiladorlik va bolalikdagi roli bo‘yicha tavsiyalar. J Perinat Med, 2008.

Твой ребёнок на 27-й неделе
Завершается второй триместр беременности, малыш уже может перевернуться головой вниз, приняв то положение, в котором чаще всего рождаются дети. После этой недели тебе предстоит финальный, третий триместр, во время которого начнётся активная подготовка к родам.
сетчатки глаз, лёгких.
омега 3 полиненасыщенные жирные кислоты, селен, железо, магний.
На 27-й неделе продолжает формироваться сетчатка глаз, которая воспринимает свет. Из-за больших размеров и тяжести головы ребёнок может перевернуться ножками вверх — это наиболее частое положение, в котором рождаются дети.
Почти все органы и системы крохи сформированы, лёгкие практически готовы выполнять свою функцию, но им ещё нужно время, чтобы полностью «созреть» для встречи с воздухом. Ребёнок готовится дышать самостоятельно, совершая дыхательные движения и тренируя мышцы.
Малыш может заглатывать небольшое количество амниотической жидкости. Сейчас у ребёнка формируется индивидуальный тип обмена веществ и другие характерные только ему особенности, в том числе телосложение, способность усваивать пищу, сопротивляться инфекциям и реагировать на стресс.
Как же активен малыш, правда? Всё потому, что он стал хорошо слышать, различает свет и тень, а также звуки, доносящиеся извне. Разумеется, что на всё это у него появляется двигательная реакция. Ведь вокруг него голоса, громкий шум улицы, музыка и многое другое. А ещё довольно часто ребёнок сосёт свой палец — эти движения успокаивают его и укрепляют мышцы лица2.
Малыш получает различные вещества от тебя через плаценту до момента своего рождения. Поэтому особенно важно следить за поступлением необходимых витаминов и микроэлементов.
Селен играет важную роль в обмене йода, а значит, способствует здоровью щитовидной железы3.
Железо необходимо для образования гемоглобина и обеспечения функций кроветворения4. Рекомендуется ежедневно принимать 30–60 мг железа5Магний обеспечивает работу сердца и мышц, участвует в обеспечении функций эндокринной системы и передаче нервных импульсов, помогая оставаться тебе спокойной6.
Кроме того, нужно обеспечить адекватное поступление омега-3-полиненасыщенных жирных кислот. Исследования показывают, что дети матерей, которые были обеспечены такими кислотами во время беременности и лактации, имели лучшие показатели остроты зрения и когнитивных функций (памяти, интеллекта, речи и других)7.
2. webmd.com.
3. Маталыгина О.А. Питание беременных и кормящих женщин. Решенные и нерешенные проблемы // Вопросы современной педиатрии, 2008. №5. С. 58-70.
4. Национальная программа оптимизации питания детей в возрасте от 1 года до 3 лет в Российской Н35 Федерации / Союз педиатров России [и др.]. 2-е изд., испр. и доп. — М.: ПедиатрЪ, 2016. — 36 с.