Sening holating 18-haftada
O‘zgarishlar aniq seziladi, aniqrog‘i, terida, 18-haftaga kelib biroz qorayishi mumkin. Bu estrogen ishlab chiqarilishining ortishi bilan bog‘liq, bu esa melatonin pigmentining hosil bo‘lishiga ta’sir qiladi va terini qoraytiradi. Tug‘ruqdan so‘ng, estrogen miqdori normaga qaytganda, barcha bu belgilar yo‘qoladi.
Orqa umurtqa pog‘onaga yuk ortadi, chunki bola o‘sishi bilan tortish markazing siljiydi. Shu bois bel og‘rig‘i paydo bo‘lishi mumkin. Uni kamaytirish uchun yengil jismoniy mashqlar bajarish yoki yoga mashqlaridan bir nechtasini o‘rganish foydali bo‘ladi. Ular mushaklarni bo‘shashtiradi va kayfiyatni yaxshilaydi.
Homiladorlar uchun maxsus yostiq sotib olish foydali bo‘ladi — u podkova shaklida ishlab chiqariladi va yotgan paytda qulay holatni qabul qilishga yordam beradi. Bundan tashqari, bola tug‘ilganda uni emizishda ham foydali bo‘ladi. Agar bel og‘rig‘i kuchaysa, oddiy hayotni qiyinlashtirsa yoki boshqa noqulay belgilar bilan birga bo‘lsa, shifokorga murojaat qil. Hech qanday dorilarni o‘z-o‘zidan qabul qilmaslik kerak.
Sening tanang
Homiladorlik gormoni (XGCH) darajasi asta-sekin 40–50 ming ME/l atrofida pasayadi va tug‘ruqqa qadar shu darajada qoladi1. Shuningdek, 18-haftada bosh aylanishini sezishing mumkin. Bu bosimning pasayishi bilan bog‘liq, fiziologik o‘zgarishlar sababli yuz beradi. Keskin turmang, o‘zingni ehtiyot qil. Agar bosh aylanishi bezovta qilsa, arterial bosimingni nazorat qilishga harakat qil.
Tonometr sotib olish oilaning salomatligiga yaxshi hissa qo‘shadi. Bosimni o‘lchab, qurilma ko‘rsatkichlarini yozib boring, shunda o‘z holatingdagi o‘zgarishlar, his-tuyg‘ularing yoki atrof-muhit bilan bog‘liqligini aniqlash mumkin. Agar bosim ortsa — shifokorga murojaat qil.
Sening ovqatlanishing va turmush tarzing
Ikkinchi trimestrda homiladorlik uchun 2400–2700 kkal zarur2. Ko‘p emas, to‘g‘rimi? Muhim narsa — ovqat tarkibi. Juda zarur oqsil, bu sut mahsulotlari, loviya, yog‘siz go‘sht. Albatta, tez karbongidratlar ham kerak, lekin shirinliklar va fastfudga ortiq berilmaslik kerak. Buning o‘rniga vitamin va mineralga boy sabzavot va mevalardan foydalaning. Yog‘lar muhim rol o‘ynaydi: ular nafaqat gormonlar sintezi uchun, balki bola nerv hujayralarining miyelin qobig‘ini hosil qilish uchun zarur. Foydali yog‘larni o‘simlik yog‘laridan olish mumkin: masalan, zaytun yog‘i. Shuningdek, bu borada baliq ham foydali. Agar uni yemasang, ehtimol maxsus vitamin-mineral komplekslarini qabul qilishni o‘ylab ko‘rish kerak, ular kamida 200 mg omega-3 ko‘p to‘yuvchi yog‘ kislotalarini o‘z ichiga oladi — Perinatal Tibbiyotning Jahon Assotsiatsiyasi tavsiya qiladi3.
Sening atrofing
Atrofda homiladorlik va tug‘ruq haqida juda ko‘p ma’lumot bor, shuning uchun ba’zan barcha simptomlarni “googl qilish” va Xalqaro kasalliklar tasnifidan o‘z belgilarini topish istagi paydo bo‘ladi. Bu ortiqcha stress va foydasiz mashg‘ulot, chunki homiladorlikning haqiqiy holatini faqat shifokoring tushunadi. Shu mavzuda to‘g‘ri ma’lumotni homiladorlar uchun kurslardan ham olish mumkin. Ammo birinchi uchragan tashkilotni tanlamaslik kerak. Kurslarni malakali mutaxassislar olib borishi kerak: siz va bolangiz salomatligiga bag‘ishlangan bir nechta mashg‘ulotni shifokor va psixolog o‘tkazishi yaxshi. Shuningdek, homiladorlar maktabida noma’lum o‘simliklar va dorilarni iste’mol qilish, tibbiy yordamni rad etish kabi xavfli metodlarni taklif qilmasliklari kerak. Ehtimol, siz shifokoringizdan, siz kuzatilayotgan tibbiy muassasada shunday mashg‘ulotlar bormi, deb so‘rashingiz mumkin. Mutaxassislar odatda kerakli bilim va malakaga ega. O‘zingizga mosini topishga harakat qiling va agar tanlangan kurs yoqmasa ham, mosini topish mumkin.

Твоё состояние на 18-й неделе
Изменения — налицо, а точнее, на коже, которая к 18-й неделе может слегка потемнеть. Это происходит из-за повышенной продукции эстрогенов, что в свою очередь влияет на выработку пигмента мелатонина, который и делает кожу темнее. После родов все эти проявления пройдут, как только количество эстрогенов вернётся к норме. Растёт нагрузка на позвоночник, так как с ростом малыша смещается и твой центр тяжести. Поэтому может возникнуть боль в спине. Чтобы уменьшить её, можно выполнять лёгкие физические упражнения для укрепления мышц или выучить несколько асан из йоги. Они помогут расслабить напряжённые мускулы и заодно настроиться на позитивный лад. Неплохо было бы приобрести специальную подушку для беременных — она изготавливается в форме подковы и помогает принять удобную позу в кровати. Кроме того, такая подушка будет полезна при кормлении малыша, когда он родится. Если боль в спине усиливается, мешает обычному образу жизни или сопровождается другими неприятными симптомами, следует обратиться к врачу. Не стоит самостоятельно принимать какие-либо медикаменты.
Уровень «гормона беременности» (ХГЧ) постепенно снижается примерно до 40–50 тысяч МЕ/л и останется в этих пределах вплоть до родов1. Также на 18-й неделе ты можешь почувствовать головокружение. Это связано со снижением давления, обусловленным физиологическими изменениями. Постарайся не вставать резко, береги себя. Если тебя беспокоят головокружения, попробуй контролировать своё артериальное давление.
Приобретение тонометра — отличный вклад в здоровье семьи. Измеряя давление, записывай показания прибора, чтобы следить за изменением твоего самочувствия и выяснять, связано ли оно с твоими действиями, эмоциями или обстановкой. Если у тебя повысилось давление — обратись к врачу.
Во втором триместре беременности тебе требуется 2400–2700 ккал в день2. Не так уж много, правда? Важен состав продуктов, которые входят в твой рацион. Очень нужен белок, а это молочные продукты, бобовые, нежирное мясо. Конечно, хочется быстрых углеводов, но налегать на сладости и фастфуд не стоит. Для этого есть овощи и фрукты, содержащие к тому же витамины и минералы. Важно не забывать об исключительной роли липидов, ведь они важны не только для синтеза гормонов, но и для построения миелиновой оболочки формирующихся нервных клеток малыша. Полезные жиры можно получать из растительных масел: например, из оливкового. Также в этом плане полезна рыба. Если ты её не ешь, то, возможно, стоит подумать о приёме специальных витаминно-минеральных комплексов, в которых содержится не менее 200 мг омега-3-полиненасыщенных кислот, — дозировка, рекомендованная Всемирной ассоциацией перинатальной медицины3.
Вокруг так много информации о беременности и родах, что порой не терпится «загуглить» все симптомы и найти у себя пункты из Международной классификации болезней. Это лишний стресс и бессмысленное занятие, так как реальную картину течения беременности может понять только твой врач. Корректную информацию по этой теме в целом также можно получить на курсах для беременных. Но не нужно выбирать первую попавшуюся по запросу организацию. Во-первых, курсы должны вести специалисты с соответствующим образованием: лучше всего, если хотя бы несколько занятий, посвящённых вашему с малышом здоровью, проведут врач и психолог. Также обрати внимание на то, что в школе для мам не должны предлагать альтернативные или опасные методики вроде употребления неизвестных трав и медикаментов, отказа от медицинской помощи и т. п. Возможно, стоит спросить у своего врача, нет ли при медицинском учреждении, где ты наблюдаешься, подобных занятий для беременных. Специалисты там, как правило, имеют необходимое образование и квалификацию. Не бойся искать то, что подходит именно тебе, и не переживай, если выбранный курс не понравился: всегда можно найти подходящий.
2. Доброхотова Ю.Э., Боровкова Е.И. Питание во время беременности // РМЖ. Мать и дитя. 2017. №15. С. 1102-1106.