- Sizning his-tuyg‘ularingiz
Ushbu muddatda siz farzandingizning harakatlarini aniq his qilasiz va buni kuzatib xursand bo‘lasiz. Qiziq tomoni, endi u uxlaydi va uyg‘onadi, siz esa uning faolligi o‘zgarishidan buni aniqlay olasiz.
Shu davrda bachadonning davriy qisqarishi va bo‘shashishini his qilishingiz mumkin — bu Braxton Hicks qisqarishlari. Ko‘pincha ular jismoniy faollik yoki hissiy taranglik paytida yuz beradi1. Ularning paydo bo‘lishini shifokoringizga xabar bering.
O‘z sog‘ligingizga diqqat bilan e’tibor bering, qon bosimini nazorat qilish uchun tonometr sotib olish foydali bo‘ladi. Kichik darajadagi oshish 20-haftadan keyin sodir bo‘ladi va tug‘ruqdan keyingi 6 hafta ichida o‘tadi. Ikkinchi trimesterda diastolik (quyi ko‘rsatkich) qon bosimi > 85 mm sim ustuni arterial gipertenziya rivojlanish xavfi hisoblanadi2.
Bachadon o‘sishda davom etadi, endi siz uning yuqori qismini qorin tug‘masidan taxminan 5 sm masofada his qilishingiz mumkin3. Hajmi kattalashgan bachadon siydik pufagi va boshqa organlarga bosim qiladi — siydiklash istagi tez-tez paydo bo‘ladi, qiyinchiliklar (kabizlik) bo‘lishi mumkin.
Gormonlar ta’siri tufayli venalarning tonusi pasayadi va ularning klapanlari to‘liq yopilmaydi. Venalardagi to‘liq yopilmaslik qonning orqaga oqishiga olib keladi, bu esa oyoqlarda varikoz kengayishiga sabab bo‘lishi mumkin. Oyoqlarda og‘riq yoki shish paydo bo‘lsa, shifokorga murojaat qiling. Homiladorlik davrida varikoz kasalligini oldini olish uchun siquvchi paypoqlar kiyish mumkin.
Sizning ovqatingiz va hayot tarzingiz
Xalqaro akusher-ginekologlar assotsiatsiyasi ovqatni temirga (Fe) boy mahsulotlar bilan boyitishni tavsiya qiladi — go‘sht va vitaminlarga boy sabzavotlarni ratsionga qo‘shish4. Vitaminlar va mikroelementlarning so‘rilishini yaxshilash uchun fermentlangan mahsulotlar (masalan, pishloq, kefir yoki ayran) iste’mol qilish mumkin5.
Agar siz bolalar xonasini tayyorlash yoki uy tartibini mukammallashtirish bilan shug‘ullanayotgan bo‘lsangiz, shuni biling: hozir chang va bo‘yoq nafas olish, zinadan chiqish va og‘ir narsalarni ko‘tarmaslik kerak. Yaqinlaringizdan yordam so‘rang

Твоё состояние на 24‑й неделе
На этом сроке ты уже отчётливо ощущаешь движения своего малыша и радуешься, когда это происходит. Кстати, он теперь спит и бодрствует, и ты можешь определить это по изменению его активности.
В это время ты можешь почувствовать периодические сокращения и расслабления матки – схватки Брэкстона-Хикса. Чаще всего их отмечают во время повышенной физической активности или эмоционального напряжения1. Обязательно сообщи об их появлении своему врачу.
Постарайся внимательно следить за своим самочувствием, неплохо было бы приобрести тонометр для контроля артериального давления. Небольшое его повышение происходит после 20-й недели беременности и проходит в течение 6 недель после родов. Повышение во II триместре диастолического (нижнего показателя) АД > 85 мм рт. ст. является фактором риска развития артериальной гипертонии2.
Матка продолжает расти, и теперь ты можешь почувствовать её верхушку на расстоянии около 5 см от пупка3. Увеличенная в размерах, она давит на мочевой пузырь и другие органы — позывы к мочеиспусканию становятся чаще, возможны запоры.
Из-за действия гормонов снижается тонус вен, и клапаны в них перестают смыкаться. Неполное смыкание клапанов в венах создаёт условия для обратного тока крови, что может приводить к образованию варикозного расширения вен на ногах. При возникновении неприятных симптомов вроде боли в ногах, отёчности, следует обратиться к врачу. Для предотвращения развития варикозной болезни во время беременности ты можешь носить компрессионные чулки.
Международная ассоциация акушеров-гинекологов рекомендует разнообразить диету продуктами, богатыми железом (Fe), за счёт включения в рацион мяса и овощей, богатых витаминами4. А чтобы улучшить усвоение витаминов и микроэлементов можно употреблять ферментированные продукты (например, сыр, кефир или айран)5.
Если ты взялась на оформление детской комнаты или приведение жилья в идеальный порядок, важно знать, что дышать пылью и краской, лазать по лестнице, передвигать и переносить тяжести сейчас нельзя. Попроси близких тебе помочь.
1. Raines DA, Cooper DB. Braxton Hicks Contractions. [Updated 2019 May 2]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan.
2. Заводчикова Е.Н. Особенности течения и лечения артериальной гипертонии у беременных // Лекарственный вестник, 2010. №5. С. 24-34.