- Sizning his-tuyg‘ularingiz
Siz allaqachon farzandingizning qachon uxlayotganini va qachon uyg‘oq ekanini bilasiz. Faoliyat paytida u harakatlanadi va itaradi — siz buni his qilasiz, va har kuni farzandingiz bilan bog‘liqligingiz yanada mustahkam bo‘ladi. Farzandingiz bilan suhbatlashing, unga aytingki, homiladorlikning yana bir muhim bosqichi yakunlanmoqda va siz “yakuniy yo‘lda”siz — oxirgi trimester. Kutish paytida yoqimli hissiyotlar ba’zida sabrsizlikka aylanadi: qachon sizning uchrashingiz sodir bo‘ladi?
Garchi siz taxminiy tug‘ish sanasini bilsangiz ham, homiladorlik har bir ayolda turlicha kechishini tushunish muhim. Farzandingiz kutilgan muddatdan biroz oldin yoki biroz kech tug‘ilishi mumkin — bu 38-haftada yoki 42-haftada bo‘lishi mumkin1.
Kalsitonin gormonining sekretsiyasi kuchayadi, u suyak to‘qimasida kalsiy almashinuvini tartibga soladi1. Shu sababli suyaklar va bo‘g‘imlarda noqulaylik, shuningdek tish emalini o‘zgarishi mumkin.
Oldingi haftalarga nisbatan o‘zgarishlarni sezmasligingiz mumkin, lekin qoringiz o‘sishda davom etmoqda. Shu sababli terida cho‘zilish belgilarining paydo bo‘lishi mumkin. Ularni kamaytirish uchun namlovchi yoki yumshatuvchi krem ishlatib, yengil massaj qilish tavsiya etiladi.
Homiladorlik paytida tananing to‘g‘ri holatiga e’tibor bering. Agar sizda allaqachon kichkina bola bo‘lsa va uni qo‘lga olishingiz kerak bo‘lsa, tizzalaringizni buking va bolaga yaqinlashish uchun egilmasdan pastga tushing. Bolani oyoq va qo‘l mushaklari yordamida ko‘taring, orqa mushaklaringizni to‘g‘ri saqlang2.
Charchagan mushaklar yukini kamaytirish va ularni bo‘shashtirish uchun yoga, yengil jismoniy mashqlar va maxsus yostiq yoki matras tanlash foydali. Masalan, podkova shaklidagi yostiq uxlayotganda yoki dam olayotganda qulay holatni ta’minlaydi va farzand tug‘ilgandan keyin ham foydali bo‘ladi.
Sizning ovqatlanshingiz va hayot tarzingiz
Homiladorlik davrida yetarli miqdorda oqsil iste’mol qilish muhim, shu jumladan hayvon manbalaridan ham. Temir go‘sht va jigar mahsulotlarida ko‘p, loviya, ismaloq, sparzha va butun donli bug‘doy folatlar (B9 vitamini) uchun ajoyib manbalar. Ratsionga selen bilan boy mahsulotlarni kiritish kerak, masalan dengiz mahsulotlari3. Selen oqsil, yog‘ va uglevod almashinuvini tartibga solishda, immun tizimini qo‘llab-quvvatlashda, yodning so‘rilishini yaxshilashda va E vitamini ta’sirini kuchaytirishda muhim4. Dengiz mahsulotlarini tanlaganda ularning yangi ekaniga e’tibor bering va faqat pishirilgan holda iste’mol qiling. Baliq ham shu tamoyilga amal qilishi kerak: pishirilgan yoki bug‘langan baliq tanlang, konservalardan, jumladan ton balig‘idan kamroq foydalaning. Ayniqsa losos yoki forelga e’tibor bering — ular homiladorlikda zarur bo‘lgan omega-3 poliynoasislangan yog‘ kislotalarini o‘z ichiga oladi. Jahon perinatal tibbiyot assotsiatsiyasi bunday yog‘ kislotalarini kuniga kamida 200 mg qabul qilishni tavsiya qiladi5. Shu sababli, agar siz baliqni yoqtirmasangiz, maxsus vitamin-mineral komplekslarini qabul qilishni o‘ylang.
Hozir farzandingiz yurak urishini oddiy stetoskop bilan eshitish mumkin — uni mustaqil sotib olish ham mumkin. Bu asosan “emosional” qurilma, amaliy zaruratdan ko‘ra. Farzandingizning otasi bilan birga yurak urishini eshitasiz, uning harakat faoliyatini belgilaysiz: yurak urishi ba’zida o‘ng tomonda, ba’zida chap tomonda eshitiladi — bugun farzand qanday joylashganiga qarab. Odatda yurak urishi kindik pastida, bolaning orqa qismiga qaragan tomonda yaxshi eshitiladi.
Tez orada siz tug‘ruq uyi tanlashingiz va tug‘ruqning hamkorlikli bo‘lishini hal qilishingiz kerak bo‘ladi. Hozir esa kelajakdagi ota-onalar uchun ta’lim kurslari va maxsus dasturlarni o‘rganish vaqti. Ko‘pincha ular nafaqat onalar, balki otalar uchun ham mo‘ljallangan. Eng yaqin ayollar maslahatxonalarida bunday mashg‘ulotlar bor-yo‘qligini bilib oling. Ular odatda bepul bo‘ladi, homiladorlik va tug‘ruq haqida tayyor mutaxassislar ma’lumot beradi. Oddiy kurslar bilan bir qatorda kengaytirilgan kurslar ham mavjud — masalan, hamkorlikdagi tug‘ruq haqida. U yerda sizga yaqin inson tug‘ruq paytida qanday yordam bera olishini, holatingizni qanday yengillashtirish va ruhiy qo‘llab-quvvatlashni o‘rgatishadi. Masalan, tug‘ruq paytida otasi sizning orqangizni massaj qilishi, harakatda yordam berishi yoki shunchaki suhbatlashishi, hatto siqilish paytida nafas olishga yordam berishi mumkin.

Твоё состояние на 27-й неделе
Ты уже точно знаешь, когда твой малыш спит и когда бодрствует. В моменты активности он двигается и толкается — ты чувствуешь это, и с каждым днём твоя связь ребёнком становится всё крепче и крепче. Поговори со своим малышом, расскажи ему, что заканчивается ещё один важный этап беременности и вы выходите «на финишную прямую» — последний триместр. Приятное ожидание может сменяться нетерпением: когда уже произойдёт ваша встреча?
Несмотря на то что ты знаешь дату предполагаемых родов, важно понимать: беременность у всех протекает по-разному. Твой малыш может родиться чуть раньше или чуть позже ожидаемого срока, это может произойти на 38-й или 42-й неделе1.
Усиливается секреция гормона кальцитонина, который регулирует обмен кальция в костной ткани1. Потому вероятны неприятные ощущения в костях и суставах и изменения зубной эмали.
Ты можешь не замечать изменений по сравнению с предыдущими неделями, но твой живот продолжает увеличиваться. Из-за этого на коже могут образовываться растяжки. Чтобы снизить вероятность их появления, попробуй использовать увлажняющий или смягчающий крем и делать лёгкий массаж.
Не забывай о правильном положении тела во время беременности. Если у тебя уже есть маленький ребёнок и его надо взять на руки, согни колени и опустись до уровня малыша, не наклоняясь к нему. Поднимай его при помощи мышц ног и рук, а не спины, которая в это время должна быть прямой2.
Снизить нагрузку на уставшие мышцы и расслабить их можно с помощью йоги, лёгких физических упражнений и подбора специальной подушки или матраца. К примеру, подковообразная подушка поможет принять удобную позу для сна или отдыха и пригодится после появления ребёнка на свет.
В период беременности следует употреблять достаточное количество белка, в том числе за счёт продуктов животного происхождения. Большое количество железа содержится в мясе и печени, а бобовые, шпинат, спаржа и цельнозерновая пшеница — это отличные источники фолатов (витамина B9). Стоит включить в рацион продукты, богатые селеном, например морепродукты3. Селен участвует в регуляции обмена белков, жиров и углеводов, важен для нормальной работы иммунитета, усвоения йода, а также усиливает эффекты витамина Е4. Выбирая морепродукты, следи за их свежестью и употребляй только в приготовленном виде. Это касается и рыбы: выбирай запечённую или отварную рыбу, старайся есть меньше консервов, в том числе из тунца. Кстати, обрати особое внимание на сёмгу или форель — в них содержатся омега-три-полиненасыщенные жирные кислоты, необходимые во время беременности. Всемирная ассоциация перинатальной медицины рекомендует употреблять не менее 200 мг таких кислот в сутки5. Поэтому, если ты не любишь рыбу, подумай о приёме специальных витаминно-минеральных комплексов с их содержанием.
Сейчас сердцебиение малыша можно прослушать уже с помощью обыкновенного стетоскопа — его даже можно приобрести самостоятельно. Это вещь скорее из разряда «эмоциональных», чем нужных. Вместе с папой малыша вы сможете слушать, как бьётся сердце ребёнка, отмечать активность его перемещений: сердцебиение будет слышно то справа, то слева — в зависимости от того, как сегодня расположился малыш. Обычно сердцебиение хорошо прослушивается чуть ниже пупка, на той стороне, куда обращена спинка ребёнка.
Скоро тебе предстоит выбрать роддом и принять решение, будут ли роды партнёрскими. Сейчас самое время присмотреться к образовательным курсам и специальным программам для будущих родителей. Чаще всего они созданы не только для мам, но и для пап. Узнай, есть ли такие занятия при ближайшей женской консультации. Там они, скорее всего, будут бесплатными, а о беременности и родах расскажут подготовленные специалисты. Кроме обычных курсов существуют и другие, более расширенные — например, с информацией о партнёрских родах. На них расскажут, как близкий человек сможет помочь тебе в момент родов, как облегчить твоё состояние и поддержать психологически. Так, во время родов папа малыша может помассировать твою спину, поддержать при движении и, в конце концов, просто поговорить с тобой или помочь дышать во время схваток.
2. Сирс У., Сирс М. В ожидании малыша. — М.: Эксмо, 2015. — 576 с.
3. Фурцев В. И. Питание женщины в период планирования беременности, подготовки к родам и лактации // Сибирское медицинское обозрение, 2010. №6.